Wrastające paznokcie

Jest to sytuacja, gdy boczne części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę (tak zwany wał paznokciowy) i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie.

Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych.

 

Wrastanie paznokcia jest wywołane dwoma głównymi czynnikami:

  • Noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów
  • Nieprawidłowe obcinanie paznokci. Obcięty nieprawidłowo paznokieć rośnie nie tylko w przód, ale i na boki, zaś jego ostra krawędź stopniowo wbija się w skórę wału paznokciowego, uszkadzając ją i powodując stan zapalny.

Trzeba jednak podkreślić, że wiele osób, mimo że przestrzega wszelkich zaleceń dotyczących higieny stóp, cierpi z powodu wrastających paznokci, co może świadczyć o ich szczególnej predyspozycji do tej choroby.

Aby zapobiec  w/w należy :  unikać zakładania zbyt ciasnych butów,  prawidłowo obcinać paznokcie. Należy zwrócić uwagę, żeby wolny brzeg paznokcia nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią dla bakterii wrota zakażenia.

 

W celu uniknięcia innych form infekcji wału paznokciowego nie należy obcinać nożyczkami ani nawet specjalnymi cążkami tak zwanych „skórek”. Zamiast tego należy je codziennie, po zwilżeniu wodą, delikatnie zsunąć do tyłu przy pomocy kciuka.

Przy nieprawidłowym postępowaniu może dojść do :  zakażenia bakteryjnego skóry wału paznokciowego (tak zwana zanokcica).

Rozprzestrzeniania się zakażenia na skórę i tkankę podskórną całego palca (tak zwana ropowica palca).

Celem  jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualnego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego miejsca przed dalszym wrastaniem paznokcia. W celu zapoznania się z metodami zapobiegania wrastaniu paznokci odsyłamy do artykułu tamponada oraz Klamry korygujące wrastające paznokcia- ortonyksja

 

Zalecenia ogólne:

  • Wygodne, dobrze dobrane obuwie
  • Przestrzeganie higieny stóp
  • Prawidłowe obcinanie paznokci
  • Brak ograniczeń dotyczących aktywności ruchowej i pracy zawodowej.