Jak dbać o stopy wiosną? 10 praktycznych porad:
Wiosna to czas kiedy dla wielu z nas, dbanie o stopy staje się jeszcze ważniejsze. Podczas gdy temperatura na zewnątrz rośnie z chęcią sięgamy po lżejsze, odkryte buty. Wiosna jest też idealną porą, podczas, którego warto rozpocząć wszelkiego rodzaju terapie podologiczne, aby latem cieszyć się ich zdrowiem, komfortem oraz estetycznym wyglądem.
Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania stóp oraz ich pielęgnacji wiosną:
- Obcinanie paznokci: Starannie skróć paznokcie u stóp, zachowując ich naturalny kształt i długość. Pamiętaj, aby używać odpowiednich narzędzi i unikać zbyt krótkiego przycinania, ponieważ może to prowadzić do bolesnych urazów oraz wrastania paznokci.
- Noszenie wygodnych, odkrytych butów: Jeśli pogoda na to pozwala, wybierz odkryte obuwie, aby stopy mogły swobodnie oddychać. Unikaj zbyt ciasnych butów, które mogą prowadzić do otarć lub uszkodzeń paznokci np. onycholiza lub krwiak podpaznokciowy. Wybieraj buty, które są wygodne oraz przewiewne zapewniając stopie odpowienie wsparcie i komfort. Unikaj chodzenia na obcasach. Częste, wielogodzinne noszenie obuwia na obcasie powoduje deformacje stóp, powstawanie odcisków, modzeli oraz zniekształcenia aparatu paznokciowego, którym towarzyszy ból oraz dyskomfort.
- Wkładki ortopedyczne: Jeśli zauważyłeś u siebie deformacje w obrębie stóp, lub odczuwasz regularny ból stop, nóg oraz bioder kluczową pomocą mogą okazać się wkładki ortopedyczne. Skorzystaj z pomocy I doświadczenia ortopodologa lub fizjoterapeuty w celu zdiagnozowania oraz dopasowania odpowiednich wkładek, które pomogą w utrzymaniu poprawanej postawy ciałą oraz odciążą miejsca narażone na ucisk.
- Peelingi stóp: Raz na tydzień zastosuj delikatny peeling do stóp, aby usunąć martwy naskórek i złuszczyć skórę. Postaw na peelingi zawierające naturalne składniki takie jak mięta lub, które wykazują działanie antyseptyczne, odświeżające i chłodzące.
- Kąpiele stóp: Zanurz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub olejków eterycznych na kilka minut. Pomoże to przygotować skórę stóp do dalszej pielęgnacji. Koniecznie pamiętaj o dokładnym osuszeniu stóp oraz przestrzeni międzypalcowych.
- Stosuj filtry UV: Kiedy spędzasz czas na słońcu, pamiętaj o ochronie swoich stóp przed promieniowaniem UV. W tym celu warto jest zastosować kremy z filtrem UV. Ważne jest również odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie skóry stóp. Wybieraj kremy, które w składzie mają lanolinę. Unikaj kremów z wysokim stężeniem mocznika tudzież skarpetek złuszczających, które powodują, że intensywnemu złuszczaniu poddne zostaną obszary, które tego nie wymagają, bądź też w gorszym wypadku spowodują poparzenia.
- Wizyty u podologa: Regularne wizyty w gabinecie podologicznym sprawią, że Twoje stopy zostaną obdarzone profesjonalną opieką. Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe, chcesz uniknąć nieprzyjemnych powikłań bądź też profilaktycznie skorzystać z usług podologa, umów wizytę. Podolog oceni stan skóry Twoich stóp oraz zaproponuje zabiegi dobrane indywidualanie dla Ciebie oraz Twoje potrzeby.
- Dieta i suplementacja witamin: Należy pamiętać, że zdrowa dieta to klucz do zachowania ogólnego dobrego stanu zdrowia oraz dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Dbaj o suplementację witamin i minerałów, spożywaj dużo warzyw oraz o odpowiednią podaż makroskładników (białka, zdrowe tłuszcze oraz węglowodany)
- Nadpotliwość stóp: Jeśli cierpisz na nadpotliowść stosuj środki zapobiegające odparzeniom, blokery potu bądź zapisz się na jonoforezę (zabieg z wykorzystaniem prądów stałych, które zmiejszają aktywność gruczołów potowych). Pamiętaj, że wilgotne stopy zwiększają ryzyko występowania schorzeń takich jak grzybica bądź keratoliza dziobata.
- Stylizacja paznokci: Kiedy nadchodzą cieplejsze dni bardzo często decydujemy się na pomalowanie paznokci lakierem bądź też stylizacje hybrydową. Ważne jest aby wybierać gabinety, które stosują się do wymogów sanitarnych. Zwróć uwagę czy Twoja stylistka lub podolog korzysta z narzędzi jednorazowego użytku oraz czy narzędzia wielokrotnego użytku wyjmowane są z pakietów sterylizacyjnych. Higiena i właściwa sterylizacja w gabinecie to podstawa i Twoje bezpieczeństwo! Należy pamiętać o regularności zmieniania stylizacji hybrydowych, ponieważ przenoszone stylizacje mogą prowadzić do różnego rodzaju urazów lub zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Przestrzeganie tych prostych kroków pielęgnacyjnych pomoże utrzymać Twoje stopy w dobrej kondycji i sprawi, że będą gotowe na nadchodzący sezon letni. Jednak pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest higiena, codzienna pielęgnacja oraz regularne wizyty u podologa .
Współautorką artykułu jest spec. podolog Anna Skałecka