Na stopach znajduje się około 600 gruczołów potowych (na centymetrze kwadratowym podeszwy), a około 250 na części grzbietowej stopy. Nadmierna potliwość stóp staje się ogromnym problemem, spędzającym przysłowiowy sen z powiek u wielu osób, szczególnie teraz, w okresie letnim. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Jedną z nich, ale bardzo ważną jest noszenie niewłaściwych butów oraz skarpet. Kiedy wykonane są one z materiału o nienajlepszej jakości, przede wszystkim z surowców sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, nieoddychających. Ze względu na takie niewłaściwe obuwie i skarpetki wydzielony pot nie może tak łatwo wyparować tworząc prawie „cieplarniane warunki” (przy temperaturze 37 stopni i 100% wilgotności) do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów.
Pocenie się organizmu jest czynnością fizjologiczna, która reguluje temperaturę naszego ciała. Poprzez parowanie ochładza się zewnętrzna warstwa skóry. Przeciętnie tracimy około pól litra płynów na dobę przez skórę. W ekstremalnych warunkach, przy wysokiej temperaturze powietrza, utrata płynów przez parowanie może wynieść nawet 5 litrów. Jest to naturalna reakcja organizmu.
Nadmierną produkcję potu obserwujemy w przypadkach:
- nadczynności tarczycy
- stresowych, np. strach
- zaburzeń hormonalne (klimakterium)
- spożywania ostrych przypraw
- nadmiernego picia kawy
- niewystarczającą higienę
- nieodpowiednie obuwie lub ubranie
- przyczyny zawodowe (praca w ogrodzie, w cieplarniach, kuchni, na basenie)
- czynniki chorobowe (należy koniecznie zachęcić klienta do wizyty u lekarza)
- inne przyczyny
- stopy myć minimum raz dziennie
- po umyciu stosować krem pielęgnujący, który natłuszcza i redukuje wydzielanie potu (zbyt częste mycie niszczy płaszcz ochronny skóry)
- stosować kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli ziołowej (zawiera olejki eteryczne), maksymalnie 15 do 20 minut
- nowozelandzki olej manuka, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo (jest 32 razy bardziej efektywny, niż olejek z krzewu herbacianego)
- tlenek cynku – działa jak antyperspirant, również przeciwbakteryjnie, przyspiesza gojenie ran
- Aloe vera – wspomaga regeneracje skory, działa przeciwzapalnie, reguluje nawilżenie skory, działa kojąco i zwiększa elastyczność
- Olejek jojoba – szybko się wchłania, zaopatruje skore w nienasycone kwasy tłuszczowe, transportuje inne substancje pielęgnujące w głąb skóry