Modzele usuwanie

Są to ograniczone okrągłe lub owalne pogrubienia nadmiernie zrogowaciałej warstwy naskórka (hiperkeratoza). Powstają na stopach na skutek ucisku skóry pokrywającej nadmiernie uwypuklone wyniosłości kostne. Tworzą się na stronie podeszwowej. Zrogowaciały naskórek nie jest unerwiony, lecz twardy modzel może powodować bolesność w przypadku, gdy ugniata okoliczne unerwione tkanki.

Należy je bezwzględnie usuwać , bowiem oprócz dolegliwości bólowych, utrata elastyczności naskórka oraz powstające pęknięcia mogą być przyczyną zakażeń grzybicznych, bakteryjnych i wirusowych.

Modzel usuniemy w gabinecie już podczas jednej wizyty. Taki zabieg nie usunie jednak wzmożonej produkcji  hiperkeratozy. Należy liczyć się z koniecznością kilku zabiegów. Skuteczne, trwałe usunięcie modzeli jest możliwe tylko w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania.

Usuwamy je – jeżeli są bardzo głębokie i rozległe za pomocą skalpela. Zaletą tej techniki jest niezwykła dokładność, szybkie tępo  pracy oraz długotrwały efekt. Po usunięciu modzeli powierzchnię skóry polerujemy mikrosilnikiem podologicznym.

Zgrubienia lub modzele rozległe, ale nie głębokie bez problemu usuniemy samym mikrosilnikiem, używając zamiast skalpela, frezu diamentowego.