Odciski leczenie i zabiegi
Uwypuklone zgrubienia naskórka nad małymi wystającymi pod skórą wyniosłościami kostnymi. Charakteryzują się centralnie ułożonym rdzeniem, który sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry. Każdy ucisk tego miejsca powoduje ból, zwiększający się podczas chodzenia.
Odciski najczęściej umiejscawiają się na powierzchniach grzbietowych trzeciego, czwartego i piątego palca stopy, mogą również występować na przylegających do siebie powierzchniach palców.
Bywają często mylone z brodawkami pospolitymi, tzw. kurzajkami. Pod wierzchnią warstwą skóry uwydatniają się korzenie w postaci czerwonych punkcików. Odcisk natomiast ma czop rogowy wrastający w głąb skóry i nie krwawi.
Odciski te należy bezwzględnie usuwać ponieważ permanentnie wdeptywane wpychane są coraz głębiej, co powoduje coraz większe dolegliwości bólowe. Mogą również wnikać poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych.
Odciski długo „hodowane” rzadko udaje się usunąć na jednej wizycie. Przyjmuje się, że tyle czasu potrzeba na pozbycie się dolegliwości, ile upłynęło od momentu pojawienia się dyskomfortu na naszej stopie. Jak widać z opisu czas leczenia jest proporcjonalny do żywotności odciska.
Usuwamy je dłutem, które pozwala na dokładne łyżeczkowanie rdzenia odciska nie powodując bólu. Zabieg jest bezkrwawy i najczęściej bezbolesny.