Zielona bakteria
Zielona bakterii to rodzaj drobnoustroju, który wywołuje infekcje bakteryjne paznokci. Charakterystycznym objawem zakażenia jest pojawienie się zielonego lub zielonkawo-niebieskiego przebarwienia na płytce paznokciowej, wynikającego z obecności bakterii. Infekcja ta nie tylko pogarsza wygląd paznokci, ale także powoduje ich osłabienie, a skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie. W Centrum Podologicznym PediKos w Gdańsku zajmujemy się diagnostyką i leczeniem paznokci dotkniętych infekcją zielonej bakterii. W naszym gabinecie przeprowadzamy szczegółową ocenę stanu płytki paznokcia, dobierając odpowiednie metody terapeutyczne, które pozwalają skutecznie wyeliminować problem.
Zielona bakteria – podstawowe informacje
Zielona bakteria, czyli pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) odpowiedzialna jest za bakteryjną infekcję paznokci, która bez specjalistycznej interwencji, jest bardzo trudna do wyleczenia. Do zakażenia zieloną bakterią płytki paznokcia dochodzi najczęściej wskutek osłabienia płytki, które spowodowane jest mikrouszkodzeniami lub długotrwałym kontaktem z wilgocią. Zielona bakteria może być następstwem, np. nieprawidłowo nałożonej stylizacji na paznokcie. Do podstawowych objawów zakażenia należy zaliczyć kruchość i łamliwość paznokci oraz pojawienie się zielonkawo-niebieskich przebarwień na płytce paznokcia. W niektórych przypadkach może dojść nawet do onycholizy, czyli oddzielenia się paznokcia od łożyska.
Leczenie zielonej bakterii jest procesem, który trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania infekcji. W Centrum Podologicznym PediKos w Gdańsku rozpoczynamy leczenie od dokładnej diagnostyki i oceny stanu paznokci. Nasi podolodzy oczyszczają paznokieć, usuwają martwą lub zakażoną tkankę i zalecają stosowanie miejscowej antybiotykoterapii. Ważnym etapem leczenia jest także zabezpieczenie paznokcia przed dalszym narażeniem na wilgoć.
Zielona bakteria – wskazania
Poniżej omawiamy najważniejsze wskazania do przeprowadzenia leczenia zielonej bakterii u podologa.
- Zielone lub zielono-niebieskie przebarwienia – mogą pojawić się na części paznokcia lub objąć całą płytkę,
- Ból lub dyskomfort w okolicy paznokci – zakażenie pałeczką ropy błękitnej może powodować ból i dyskomfort, będącymi objawami rozwijającego się stanu zapalnego.
- Łamliwość i kruchość paznokcia – zainfekowane paznokcie stają się słabsze, bardziej podatne na złamania i uszkodzenia mechaniczne. Mogą również ulegać deformacjom.
- Długotrwały kontakt z wilgocią – jeśli paznokcie są często narażone na wilgoć, np. w wyniku pracy w mokrych warunkach lub wskutek noszenia nieodpowiedniego obuwia, zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. W takich przypadkach warto skonsultować się z podologiem, w celu omówienia profilaktyki lub leczenia.
Zielona bakteria – przeciwwskazania
Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia zielonej bakterii. Większość z nich jest czasowa, natomiast w przypadku wystąpienia innych przeciwwskazań, warto skonsultować się z naszym podologiem.
- Stany zapalne lub infekcje sąsiadujących tkanek – obecność aktywnego stanu zapalnego w okolicy paznokcia, wymagającego leczenia farmakologicznego, może opóźnić leczenie zielonej bakterii.
- Ciąża i karmienie piersią – chociaż większość zabiegów podologicznych można bez problemu wykonywać, stosowanie niektórych leków przeciwbakteryjnych może być niewskazane w okresie ciąży lub laktacji. Decyzja o leczeniu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem.
- Uszkodzenia skóry wokół zakażonego paznokcia – otwarta rana, skaleczenie lub stan zapalny skóry wokół zainfekowanego paznokcia. Wszelkie uszkodzenia skóry należy najpierw wyleczyć.
Zielona bakteria – potencjalne efekty
Poniżej wymieniamy efekty leczenia zielonej bakterii na paznokciu.
- Oczyszczenie i poprawa stanu paznokcia – usunięcie zakażonej tkanki przyspiesza proces odbudowy zdrowej płytki paznokcia, wolnej od zakażenia
- Eliminacja przebarwień – po skutecznym leczeniu paznokieć stopniowo wraca do naturalnego koloru.
- Odrośnięcie paznokcia – po odpowiednio przeprowadzonej terapii paznokieć w pełni się regeneruje.