Jak wyleczyć wrastające i wkręcające paznokcie?

Wrastające i wkręcające się paznokcie są problemem, z którym boryka się duża część populacji. Na dolegliwość skarży się ok 30% osób w różnym wieku. Problem dotyka głównie pacjentów między 13. a 60. rokiem życia. Ogromny ból, towarzyszy pacjentom z problemem wrastania paznokci każdego dnia przynosząc dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, a nawet problemy z chodzeniem. Drugim, bardzo ważnym aspektem jest problem estetyczny. Opuchlizna, ziarnina, wysięki ropy czy innych płynów surowiczych sprawia, że pacjenci krępują się chodzić boso, a nawet pokazać stan palca bliskiej osobie czy też specjaliście. Paznokcie w zaawansowanym stadium mogą się zdeformować, a wał okołopaznokciowy przerosnąć. Wrastające i wkręcające się paznokcie u sportowców mogą wpłynąć negatywnie na osiągi sportowe, poprzez ograniczoną aktywność ruchową oraz niemożność wykonywania treningów.

Wrastający się paznokieć 

Wrastający paznokieć to sytuacja, w której krawędź paznokcia uciska lub zagłębia się w tkanki miękkie otaczające paznokieć wokół powodując miejscową bolesność i zaczerwienienie. Następstwem jest obrzęk, stan zapalny, a nawet infekcja bakteryjna. Dalszy rozwój skutkuje przerostem ziarniny, czyli tkanki żywoczerwonej, kruchej oraz podkrwiawiającej się podczas urazu. Ziarninę potocznie nazwya się “dzikim mięsem”.

Objawy wrastania paznokcia:

  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie
  • Stan zapalny
  • Ból podczas ucisku
  • Wysięk ropny, krwisty lub surowiczy
  • Ziarnina
  • Przerost wału okołopaznokciowego

Dlaczego paznokcie się wrastają?

Przyczyn wrastania paznokci może być wiele, jednak najczęściej są skutkiem nieumiejetnego skracania paznokci bądź urywania ich. Należy zwracać szczególną uwagę aby nie obcinać paznokci zbyt krótko, ani zbyt głęboko zaokrąglając wolne brzegi paznokci. Paznokcie należy obcinać regularnie, ponieważ noszenie zbyt długich paznokci rówież może przyczynić się do ich wrastania. Długie paznokcie mają tendencje do łamania się w połowie, a nierówna krawędź podrażnia wał okołopaznokciowy skutkując stanem zapalnym. Wybór obuwia odgrywa kluczową role. Mówimy zdecydowanie nie butom o wąskich czubkach, które ściskają palce powodując. Urazy mechaniczne również mogę przyczynić się do wrastania paznokci.

Jak prawidłowo obcinać paznokcie?

Właściwie obcięte, zadbane paznokcie są najlepszą wizytówką każdego z nas. W przypadku diabetyków ma to również znaczenie profilaktyczne. Osoby te szczególnie często powinny się im przyglądać. Natomiast osoby starsze, otyłe wskazane jest, by korzystały z pomocy osób trzecich. Idealną sytuacją byłoby regularne odwiedzanie (raz w miesiącu) gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jeżeli nie jest to możliwe dobrze byłoby, aby chociaż raz w roku skorzystać z fachowej pomocy. Wykwalifikowana kosmetyczka udzieli również wskazówek, co robić w domu.

Przyczyny wrastania się panzokci:

  • Nieodpowiednie obcinanie paznokci u stop (zbyt głębokie wycinanie bocznych krawędzi paznokci, zaokrąglanie brzegów, pozostawianie ostrych krawędzi paznokcia)
  • Ciasne obuwie o wąskich czubkach
  • Urazy mechaniczne
  • Płaskostopie
  • Deformacja palców
  • Czynniki genetyczne
  • Zaniedbania higieniczne

Wkręcający się paznokieć

Wkręcający się paznokieć charakteryzuje się kształtem przypominającym rurkę. Zawijające się boki paznokcia wbijają się w wał paznokciowy oraz ściskają łożysko powodując dolegliwości bólowe. Podczas wkręcania się paznokcia można zauwazyć silne rogowacenie się wałów paznokciowych oraz łożyska, a płytka paznokciowa staje się znacznie pogrubiona i twarda. Wkręcającym paznokciom często towarzyszą odciski, które powodują dodatkowy ból. Problem wkręcających się paznokci przeważnie dotyczy paluchów (dużych palców u stóp), natomiast deformacje można zaobserwować również na paznokciach pozostałych palców.

Dlaczego paznokcie się wkręcają?

Wkręcające się paznokcie można odziedziczyć, czynniki genetyczne odgrywaja kluczową rolę. Dodatkowo na deformacje w obrębie paznokcia bezpośrednio przyczynia się podeszły wiek oraz naturalnie zachodzące w ograniźmie procesy starzenia się. Tak samo jak w przypadku paznokci wrastających powodem wkręcania mogą być nieodopowiednie obcinanie paznokci, wąskie, źle dobrane obuwie, deformacje ortopedyczne czy też urazy mechaniczne.

Przyczyny wkręcania się paznokci:

  • Czynniki genetyczne
  • Proces starzenia
  • Ciasne obuwie o wąskich czubkach
  • Deformacje stopy
  • Nieodpowiednie obcinanie paznokci
  • Urazy mechaniczne

Wrasta mi się paznokieć, co robić?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy wrastania lub wkręcania się paznokci pilnie skontaktuj się z podologiem. Ignorowanie pierwszych oznak wrastania lub wkręcania się paznokci może nieść za sobą szereg poważnych powikłań, powodujących wzmożone odczucia bólowe oraz znaczne wydłużenie terapii. Nie zalecamy podejmowania prób wyleczenia schorzenia w warunkach domowych.

Jak przebiega wizyta u podologa? Czy podolog może mi pomóc?  

Podczas pierwszej wizyty podolog przeprowadza szczegółową konsultację oraz ocenia stan stop, a następnie podejmuje działania konieczne do wyleczenie stanu zapalnego oraz zmniejszenia obrzęku. W tym celu usuwa wrastający element paznokcia, a wał paznokciowy wypełnia tamponadą mającą na celu zabezpieczenie wału paznokciowego przed dalszym drażnieniem oraz urazami. Kluczową role stanowią wybór specjalistycznych preparatów przeciwbakteryjnych oraz nałożenie opatrunku. Aby wyleczyć stan zapalny konieczne są regularne wizy kontrolne u podologa, około co 10 dni. Niekiedy konieczne jest wykonanie badania mikrobiologicznego, które może wykazać obecność bakterii. W takiej sytuacji podolog kieruje pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu, który wdraża terapię antybiotykami. Po wyzycie u podologa konieczna jest pielęgnacja domowa zgodnie z zaleceniami podologa. Współpraca pacjenta z podologiem jest kluczem do udanej terapii.

Mam wrastający paznokieć, czy muszę nakładać klamrę?

Terapia klamrą ortonyksyjną nie w każdym przypadku jest koniecznością. W przypadkach gdy wrastanie wynika z niepoprawnej pielęgnacji paznokci niekiedy kilka wizyt u podologa przynosi pacjentom ulgę na długi czas. W sytuacjach trudnych, gdy kształt paznokcia jest zdeformowany podolodzy podejmują decyzję o wdrożeniu terapii klamrami ortonyksyjnymi, która potrafi trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. O wyborze rodzaju klamry ortonyksyjnej decyduje podolog dobierając ją indywidualnie do pacjenta.

Współautorką artykułu jest spec. podolog Anna Skałecka