10 porad podologa jak zadbać o stopy zimą

Jak dbać o stopy w zimie? Mamy dla Ciebie kilka porad!

Śnieżnobiała zima to piękna pora roku, ale może być surowa dla naszych stóp.

Mróz, śnieg i wilgoć sprawiają, że stopy stają się zimne, suche, a nawet i przez to bolesne. W następstwie tego warto zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie swoich stóp na sezon zimowy.

1. Postaw na ciepłe, wygodne obuwie

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest inwestycja w odpowiednie obuwie.  Należy wybrać buty, które są ciepłe, wodoodporne i jednocześnie przewiewne. Idealne są buty z ociepleniem, które chronią stopy przed temperaturami. Pamiętaj, że zimą stopy potrzebują więcej ochrony niż latem!

2. Grube skarpetki z naturalnych materiałów

Jak radzić sobie z zimnymi stopami? Grube skarpetki to klucz do utrzymania stóp w cieple. Wybieraj skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna. Unikaj skarpetek z nadmiernym udziałem włókien sztucznych, ponieważ mogą one przyczyniać się do nadmiernego pocenia się stóp.

3. Odpowiednia higiena stóp

Zimą dbanie o higienę stóp jest równie ważne, co w innych porach roku. Regularnie myj stopy ciepłą (nie gorącą) wodą i delikatnym mydłem. Po umyciu dokładnie osusz je, szczególnie między palcami, aby uniknąć powstania grzybicy.

4. Wybierz nawilżające i natłuszczające kosmetyki

Zimne powietrze na zewnątrz i suche ogrzewane powietrze wewnątrz budynków mogą sprawić, że skóra stóp staje się sucha. W związku z tym ważne jest regularne kremowanie stóp. Wybieraj produkty mocno natłuszczające, które posiadają w swoim składzie min. Alantoine, pantenol, masło shea oraz wszelakie oleje.

5. Chroń stopy przed wilgocią

W ciągu zimy można spodziewać się deszczu, błota oraz roztopów śniegu. Dlatego warto zainwestować w impregnaty do obuwia, które chronią buty przed wilgocią i brudem. To pomoże utrzymać stopy suche i ciepłe.

6. Zima to idealny czas na walkę z nadpotliwością! Zdecyduj się na zabiegi jonoforezy.

Jonoforeza okazuje się skuteczną metodą w leczeniu nadpotliwości stóp. W trakcie tego procesu prąd stały i elektrody są używane do wprowadzenia substancji przeciwhydrotycznych. To pomaga regulować aktywność gruczołów potowych, zmniejszając nadmierne pocenie się. Jonoforeza nie tylko łagodzi dolegliwości związane z nadpotliwością, ale także przyczynia się do poprawy komfortu noszenia obuwia i zmniejszania ryzyka infekcji skórnych. Przed rozpoczęciem tego typu terapii zaleca się jednak konsultacje ze specjalistą.

7. Popraw krążenie masażami stóp

Masaże stóp to doskonały sposób na poprawienie krążenia krwi i relaksowanie napiętych mięśni. Możesz samodzielnie masować stopy lub skorzystać z profesjonalnych usług masażysty. To świetny sposób na rozgrzanie stóp i złagodzenie napięcia.

8. Wykonuj ćwiczenia

Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu stóp w dobrej kondycji. Wykonywanie prostych ćwiczeń, takich jak unoszenie stóp czy kręcenie kostkami, może poprawić krążenie krwi i wzmocnić mięśnie stóp.

9. Obserwuj swoje stopy, w razie konieczności zgłoś się do

Zimą ważne jest monitorowanie stanu swoich stóp. Wszelakie otarcia, pęknięcia czy odciski należy niwelować. Terapia tych problemów we wczesnym stadium może zapobiec poważniejszym chorobom. Zgłoś się do podologa.

10. Zainwestuj we wkładki ortopedyczne

Jeśli zmagasz się z różnymi problemami w obrębie stopy rozważ stosowanie wkładek ortopedycznych. Pomogą one w poprawieniu postawy stóp i zmniejszeniu nacisku na nie.

Zapamiętaj!

Przygotowanie stóp na zimę to ważny krok w utrzymaniu ich zdrowia i komfortu. Pamiętaj, że zdrowe stopy to klucz do aktywnego i zadowolonego życia niezależnie od pory roku.

Współautorką artykułu jest spec. podolog Kaja Znamirowska