Zdrowe stopy na wsi i w mieście - jak środowisko wpływa na nasze stopy?

Stopy składają się z 28 kości połączonych ze sobą 33 stawami, 107 więzadłami, 32 mięśniami i mają znaczący wpływ na naszą postawę, gdyż utrzymują cały ciężar ciała. Są także odpowiedzialne za wykonywanie złożonych ruchów. Poprzez pojęcie zdrowa stopa rozumiemy fakt, iż stopa prawidłowo funkcjonuje, używana jest zgodnie ze swoją budową anatomiczną oraz wspiera resztę ciała. Zdrowa stopa nie boli, pozwala na sprawne poruszanie się czy też uprawianie sportu. Wzmacniając stopy, poprawiamy funkcjonowanie naszego całego ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają w poprawie możliwości ruchowych stóp, utrzymaniu stopy w zdrowiu i zapobiegają ewentualnym problemom. Ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja stóp, czyli nawilżanie, natłuszczanie, prawidłowe obcinanie paznokci oraz higiena. Środowisko, w którym żyjemy ma również znaczący wpływ na zdrowie naszych stóp, zarówno w kontekście życia miejskiego i wiejskiego.

Zdrowe stopy – jakie czynniki mają znaczenie?

Poniżej omówimy kilka, najważniejszych czynników, które wpływają bezpośrednio na zdrowie stóp.

1. Podłoże po którym chodzimy

W mieście, gdzie znajduje się wiele chodników, sporo jest asfaltowych i betonowych nawierzchni, stopy są zwykle dużo bardziej narażone na ciągłe obciążenie, co może prowadzić do urazów, nadmiernego zużycia stawów czy zmęczenia stóp. W miastach istnieje też większe ryzyko kontuzji, które mogą być spowodowane niewłaściwym ułożeniem stopy na na nierównym chodniku. Z kolej na wsi, stopy mogą być narażone na nierówności terenu, kamienie, błoto, co może prowadzić do skręceń, zwichnięć lub urazów. 

Warto jednak pamiętać, że chodzenie boso ma również pozytywny wpływ zarówno na stopy, jak i całe ciało. Chodząc w ten sposób, angażujemy wszystkie mięśnie do wykonania ruchu, uealastyczniając je oraz wzmacniając więzadła. Dodatkowym atutem chodzenia boso są między innymi: stymulacja struktur czynnych, redukcja stresu oraz harmonizacja rytmu biologicznego.

2. Wilgotność

Wilgotne środowisko może sprzyjać rozwojowi grzybów i infekcji skóry stóp, takich jak grzybica, a długotrwałe narażenie na wilgoć może prowadzić do zmian w strukturze skóry stóp i wzrostu ryzyka infekcji.


3.Temperatura

Ekstremalne temperatury mogą wpływać znacząco na stopy. Na przykład chodzenie po zimnym podłożu może prowadzić do odmrożeń, podczas gdy spacerowanie po rozgrzanej nawierzchni boso, może z kolei prowadzić do poparzeń i przegrzania stóp.

4.Zanieczyszczenia środowiska

Stopy narażone na zanieczyszczenia środowiska, takie jak toksyny chemiczne lub substancje drażniące, mogą szybko ulec niechcianym podrażnieniom skóry stóp bądź też alergii. 

5.Aktywność fizyczna

Kolejnym, ważnym aspektem jest aktywność fizyczna. W mieście, gdzie dostępność do środków transportu publicznego lub  samochodu jest większa, ludzie mogą być mniej aktywni fizycznie, co może prowadzić do osłabienia mięśni stop i stawów skokowych. Natomiast na wsi, gdzie częściej występuje konieczność chodzenia pieszo lub wykonywania prac fizycznych, stopy mogą być bardziej wytrzymałe oraz lepiej ukształtowane. Bieganie po twardym terenie wpływa niekorzystnie na stan stóp,  jednak bieganie po całkowicie nierównym terenie może zwiększyć ryzyko skręceń lub kontuzji stóp.

6.Infekcje grzybicze

W miastach istnieje więcej miejsc, gdzie stopy mogą być narażone na zakażenia grzybicze. Można do nich zaliczyć baseny czy siłownie. Z kolei na wsi, choć powietrze jest czystsze, ryzyko zakażeń grzybiczych jest wyższe ze względu na kontakt z glebą, zwierzętami lub skażonymi źródłami wody.

7.Obuwie

Ludzie mieszkający w miastach dużo częściej noszą obuwie zabudowane, gdyż dzięki temu łatwiej i szybciej można przemieszczać się po drogach asfaltowych czy chodnikach. Obuwie to może być jednak przyczyną powstawania odciskówmodzeli czy wrastających paznokci. Z kolei osoby mieszkające na wsi, chętniej sięgają po obuwie wygodne, wykonane z materiałów naturalnych, takie, w którym stopa może swobodniej się poruszać, a skóra ma możliwość oddychania. Dzięki temu stopy są w dużo mniejszym stopniu narażone na ryzyko odcisków czy powstawania bolących otarć.

8.Stres

Miejski styl życia często wiąże się z większym stresem związanym z szybkim tempem życia, natłokiem obowiązków i hałasem. Wysoki poziom stresu może prowadzić do wzmożonego napięcia mięśni, w tym mięśni stóp, co z kolei może powodować ból i dyskomfort. Ludzie mieszkający na wsi, choć mogą być narażeni na inne rodzaje stresu np. te związane z pracą w rolnictwie, często mogą liczyć też na większy spokój i ciszę, które regenerują organizm. W ten sposób poziom stresu się obniża i nie dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni, w tym mięśni stóp.

Podsumowanie

Zarówno życie miejskie, jak i wiejskie, niesie ze sobą różne wyzwania, wpływające pozytywnie lub negatywnie na zdrowie stóp. Ważne jest, aby dbać o swoje stopy niezależnie od tego, gdzie się mieszka poprzez noszenie odpowiedniego obuwia, regularną higienę, aktywność fizyczną, właściwą pielęgnację oraz profilaktykę. W razie konieczności warto zdecydowanie się na terapię w gabinecie podologicznym.

Współautorką artykułu jest spec. podolog Adrianna Krampa