Poniższy artykuł powstał w celu przybliżenia naszym klientom (stałym, jak i nowym ;)) powiązań między deformacjami stopy a problemami skórnymi, z którymi przyszło nam się zmagać. Wyróżniamy 3 podstawowe deformację stóp, które zostały opisane w poniższym artykule, mianowicie: płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne oraz stopa wydrążona.
Stopa zbudowana prawidłowo.
Stopę zbudowaną prawidłowo charakteryzuje występowanie łuków podłużnych oraz poprzecznych. Prawidłowe wysklepienie stopy zapewnia jej odpowiednią amortyzację oraz dużą odporność na urazy. Fizjologicznymi punktami podparcia w neutralnym ułożeniu są I i V głowa kości śródstopia oraz guz kości piętowej. Na prawidłowo zbudowanej stopie, powinny występować wyłącznie fizjologiczne, delikatne zrogowacenia, znajdujące się w naturalnych miejscach kontaktu stopy z podłożem. Wyjątkiem są sytuacje, w których klient cierpi na schorzenia dermatologiczne.
Stopa płaska podłużnie
Wada stóp uznana za schorzenie społeczne. Cechą charakterystyczną jest obniżenie łuków podłużnych stopy. Najczęstszymi (poza genetycznymi) przyczynami występowania wady są: zwiększony ciężar ciała, ciąża, długotrwałe noszenie ciężarów, siedzący tryb życia oraz zaburzenia mechaniki chodu. Skutkiem powyższych czynników jest dysfunkcja ścięgna piszczelowego tylnego co jest bezpośrednią przyczyną obniżenia łuków podłużnych. Hiperkeratozy mogą pojawiać się w okolicy pięt oraz głów kości śródstopia.
Stopa płaska poprzecznie
Płaskostopie poprzeczne jest wadą polegającą na obniżeniu głów kości śródstopia. Często skorelowane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśniowo- więzadłowym. Czynnikami predysponującymi do powstawania tej wady są: nadmierne obciążanie przodostopia (wysokie obcasy, otyłość, długotrwałe stanie). Wada ta zwiększa ryzyko wystąpienia palucha koślawego, palców młotkowatych lub młoteczkowatych. Skórnie, stopę płaską poprzecznie charakteryzuje występowanie modzeli pod obniżonymi głowami kości śródstopia, które powstają na skutek trwałego działania czynników zewnętrznych (ucisk, tarcie, podwyższenie temperatury skóry). Z biegiem lat w modzelach mogą powstać bolesne odciski.
Stopa wydrążona
Cechą charakterystyczną wady jest pogłębienie łuków podłużnych stopy i jednoczesne skrócenie jej długości. Łuk podłużny boczny nie ma kontaktu z podłożem. Przyczyną powstawania stopy wydrążonej są zaburzenia równowagi mięśniowej. W wyniku występowania wady może dochodzić do deformacji palców (palce młoteczkowate i młotkowate) oraz do przykurczu rozcięgna podeszwowego. Stopa wydrążona narażona jest na występowanie złamań przeciążeniowych. Problemami skórnymi, które charakteryzują stopę wydrążoną jest powstawanie modzeli pod I i IV głową kości śródstopia oraz na paliczkach dalszych palców, będące skutkiem długotrwałego ucisku wynikającego z nadmiernego obciążania przodostopia.
Skuteczna terapia ma na celu usunięcie zmian skórnych (gorąco polecamy wizytę w naszym gabinecie) oraz zminimalizowanie skutków deformacji (zastosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych- gabinet współpracujący z nami w tym zakresie)
- 510 622 628
- pedikos.gdansk@gmail.com
- Pn - Pt: 10:00 - 18:00