Podstawowy zabieg podologiczny (PZP)
Podstawowy zabieg podologiczny jest kompleksową usługą, która obejmuje skrócenie i opracowanie paznokci zgodnie z ich anatomicznym kształtem, oczyszczenie wałów okołopaznokciowcyh, usunięcie fizjologicznych zrogowaceń z części podeszwowej stopy oraz pięt. Zwieńczeniem podstawowego zabiegu podologicznego jest nałożenie specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych, dobranych indywidualnie do kondycji oraz potrzeb skóry pacjenta. Kremy, sera, maści, spraye mają za zadanie inensywnie nawiżyć oraz odświeżyć skórę, a tym samym wydłużyć efekt zabiegu. Wtarcie serum kolagenowego w płytkę paznokciową, za sprawą składników aktywnych o działaniu regeneracyjnym i naprawczym sprawia, że paznokcie stają się wzmocnione, znacznie poprawia się ich kondycja estetyka.
Podstawowy zabieg podologiczny wykonuje się głównie w celach profilaktycznych i estetycznych. Wykonywanie zabiegu regularnie pozwala utrzymać stópy w zdrowiu oraz zapobiec ewentualnym zmianom patologicznym, na które każdy z pacjentów jest narażony – głownie ze względu na wady postawy ciała oraz zaburzoną anatomii stopy. Podstawowy zabieg podologiczny nazywany jest również zabiegiem medycznym lub leczniczym. W tym przypadku nazewnictwo nie wpływa to na zakres oraz jakość usługi w przeciwieństwie do specjalistycznego zabiegu podologicznego, który rekomendujemy osobom schorowanym m.in. cukrzykom oraz osobom z wszelakimi chorobami skóry np. keratoliza dziobata czy rogowiec.
Podstawowy Zabieg Podologiczny (PZP)
można poszerzać o kolejne specjalistyczne zabiegi skupiające uwagę na konkretnym jednym problemie tj.:
Jakimi narzędziami pracuje podolog?
Głównymi narzędziami, które podolog wykorzystuje w swojej codziennej pracy zarówno podczas wykonywania podstawowego zabiegu podologicznego jak innych oferowanyh zabiegów są frezarka, cęgi do obcinania paznokci, cążki, sonda, pilnik, skalpel czy też dłuto. Ostatnie dwie pozycje wykorzystuje się do zabiegów specjalistycznych. Podolog wyposażony jest różnego rodzaju frezy zmienne kształtem, materiałem, z którego są wykonane, strukturą oraz gradacją. Dzięki dużemu zróżnicowaniu narzędzi w gabinecie podologicznym podolog dobiera sprzęt indywidualnie do potrzeb pacjenta, co wpływa na jakość i efekt zabiegów. W Centrum Podologicznym PediKos pracujemy na najwyższej jakości narzędziach oraz stosujemy najwyższej standardy ich steryzlizacji. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i podologów narzędzia używane sa jednorazowo oraz przechodzą trzy-etapowy proces sterylizacji.
Centrum Podologiczne PediKos może pochwalić się certyfikatem jakości w stosowaniu najwyżych standardów w zakresie sterylizacji zgodnie z wymogami Głownego Inspektoratu Sanitarnego, wystawionego na podstawie wyników testów.
Jak przebiega pierwsza wizyta u podologa?
- Wywiad
- Ocena stanu stop
- Plan terapii
- Edukacja
Podczas pierwszej wizyty u podologa kluczowe jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, który odbywa się na samym początku wizyty. W tym celu zakładana jest karta medyczną, która zawiera dane wrażliwe pacjneta oraz informacje dotyczące jego zdrowia, chorób oraz przyjmowanych leków. W trakcie wywiadu można spotkać się z pytaniem dotyczącym rodzaju wykonywanej pracy czy też intensywności uprawiania sportów i dyscypliny sportowej. Im dokładniejszy jest wywiad tym bardziej skuteczną i bezpieczną terapię możemy zaporponować pacjentowi. Ocena stanu stóp oraz dolegliwości pacjenta jest następnym etapem wizyty, po którym następuje przedstawienie pacjentowi procedur, które będą wykonywane podczas wizyty oraz planu terapii jeśli wdrożenie jego jest koniecznie. Kluczowym etapem wizyty u podologa jest edukacja dotycząca prawidłowego skracania paznokci oraz pielęgnacji domowej. Współpraca pacjenta z podologiem oraz stosowanie się do zaleceń przekazanych przez podologa skutkuje najlepszymi efektami terapii. Niekiedy zachodzi konieczność skierowania pacjenta do lekarza, fizjoterapeuty lub zalecenie wykonania diagnostyki podstawy ciała, chodu oraz indywidualnych wkładek ortopedycznych, które przyczynią się znacznego opóźnienia w powstawaniu wszekakich keratoz.
Jak często odbywają się wizyty w gabinecie podologicznym?
Częstotliwość zabiegu uwarunkowana jest zmianami występującymi na stopach, przeważnie w okresie od 4 do 6 tygodni. Regularnie wykonywane zabiegi pozwalają cieszyć się dobrą kondycją stóp przez cały rok Pedicure podologiczny jest bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem.
Czym różni się podstawowy zabieg podologiczny od pedicure?
W odrożnieniu od pedicure kosmetycznego podstawowy zabieg podologiczny nie wymaga moczenia stóp w wodzie. W celu zmiękczenia skóry stop używa się specjalnych preparatów. Nie wykonuje się malowania paznokci lakierem klasycznym lub hybrydowym. Zabieg podologiczny jest zabiegiem leczniczo-pielęgnacyjnym, pedicure to usługa typowo kosmetyczną, która nie zawsze wykonywana jest zgodnie z procedurami co może przysporzyć pacjentom dodatkowych problemów.
Współautorką artykułu jest spec. podolog Anna Skałecka