Paluch koślawy (hallux valgus) to deformacja stopy często nazywana potocznie haluxem, występująca 10-krotnie częściej u kobiet i 15-krotnie częściej w populacji noszącej obuwie (tak więc może również występować po wykluczeniu butów).
Przyczynami powstawania palucha koślawego są:
-skłonności dziedziczne
-nieodpowiednie obuwie (na wysokim obcasie, z wąskim noskiem)
-płaskostopie poprzeczne jak i podłużne
-koślawość kolan z pronacyjnym ustawieniem stopy
-przywiedzenie przodostopia
-przykurcz ścięgna Achillesa
-choroby ogólnoustrojowe (np. Reumatoidalne Zapalenie Stawów, łuszczyca stawowa i inne)
Osoby, które zmagają się z palcem koślawym, często wspominają o „rozpłaszczeniu stopy”, „trudnościach z dopasowaniem wygodnego obuwia”, „bólu i zaczerwienieniu w okolicach halluxa oraz po podeszwowej stronie stopy”. W późniejszym stadium dochodzi do młotkowatego ustawienia palców (1) oraz zwichnięcia stawów śródstopno-paliczkowych II-V (2), co generuje duży ból przy chodzeniu.
Paluch koślawy (Hallux valgus) potocznie zwany haluxem nie jest jednak wyizolowaną deformacją, zmiany dotyczą całego pierwszego promienia stopy. Występowanie powszechnie rozpoznawanego haluxa wiąże się z deformacjami w obrębie:
-kości klinowatej przyśrodkowej
-paliczka podstawnego palucha
-stawu śródstopno-paliczkowego I
-stawu klinowato- śródstopnego I
Dodatkowo na deformację wpływają ścięgna mięśni zginaczy i prostowników palucha oraz odwodziciel i przywodziciel palucha.
Powstawaniu zniekształcenia towarzyszą boczne odchylenie paliczka podstawnego palucha, przyśrodkowe powiększenie kaletki maziowej na I kości śródstopia, pronacja palucha, deformacja pozostałych palców, płaskostopie poprzeczne oraz metatarsalgia.
Podologicznie, na stopach z koślawym paluchem, często mamy do czynienia z występowaniem
odcisków na przyśrodkowej stronie II palca (ucisk od strony palucha) i opuszku palca (największy ucisk przy palcach młotkowatych) oraz z występowaniem modzeli pod głowami kości śródstopia.
Dodatkowo z paluchem koślawym mogą wiązać się zmiany płytki paznokciowej takie jak wkręcanie, pobruzdowanie lub onycholiza.
W ofercie PediKos Gabinetu Podologicznego Lidii Zawadzkiej oferujemy usuwanie problematycznych, często bolesnych zrogowaceń skóry (odciski, modzele). Dodatkowo proponujemy opracowanie problematycznej płytki paznokciowej oraz założenie klamry ortonyksyjnej na wkręcające paznokcie. W celu poprawy komfortu chodzenia proponujemy również wykonanie indywidualnych wkładek w gabinecie z nami współpracującym.
- 510 622 628
- pedikos.gdansk@gmail.com
- Pn - Pt: 10:00 - 18:00